Mindfulness Nedir?

Dikkati, bilinçli olarak, şimdiki ana çevirmek ve anda olanları yargısız, açık bir yaklaşımla, acele etmeden ve nazikçe kabul etmektir.

Hayat hepimizi zorlar…

Hayatlarımız stresli, kaygılı ve beklentilerle dolu. Hastalıklar, acılar, kayıplar, olaylara ve insanlara karşı duyduğumuz öfke ve üzüntü bizi duygusal ve fiziksel olarak hırpalıyor. Halbuki hepimiz anlamlı, mutlu, üretken, özgün ve huzurlu bir hayat yaşamak, diğer insanlarla olumlu ilişkiler kurmak, kendimizi iyi hissetmek istiyoruz.

Zorlayıcı hayat olayları ile kendimizi yıpratmadan da başa çıkabilmek mümkün mü?

İç dünyana iyi bakıyor musun?

Fiziksel sağlığımıza iyi bakmaya dikkat eder, sağlıklı beslenme, egzersiz, temizlik gibi konulara dikkat etmeyi önemseriz.  Ancak fiziksel sağlığımıza gösterdiğimiz dikkati maalesef iç dünyamıza göstermiyoruz.  Tıpkı bedenimize iyi baktığımız gibi kendi iç dünyamıza iyi bakmak da öğrenilen bir yaşam becerisi.  Ancak çoğumuz bu beceriyi öğrenmek için gerekli alanı bulamadı.

Çoğumuz çocukluktan gelen kalıplarımızı bile henüz anlayamamışken zorlayıcı bir dünyada başarılması gereken işler peşinde çabalarken bulduk kendimizi. Yoğun bir tempoda, hayat olayları birbirini kovalarken iç dünyanı gerçekten tanımak ve anlamak için hiç fırsatın olmamış olabilir.

Daha huzurlu bir hayat…

Huzurlu hissetmek için dünyadan ve insanlardan uzaklaşmadan, şimdi ve burada iyi olmak, hayatlarımızı anlamlı, üretken, mutlu ve huzurlu yaşamak, diğer insanlarla olumlu ilişkiler kurabilmek mümkün.  Mindfulness bir beceri ve bu beceri herkes tarafından öğrenilebilir.

[ecwd id=”542″ type=”full” page_items=”5″ event_search=”yes” display=”full” displays=”full,none,none,none” filters=””]
  Sıkça Sorulan Sorular

  Mindfulness nedir?

  Mindfulness (Türkçe’de farkındalık, bilinçli farkındalık, bilgece farkındalık ya da yargısız farkındalık olarak da kullanılmaktadır) belirli bir tutumla farkında olma, düşüncelerimizi, duygularımızı ve bedensel hislerimizi farketme ve kendimize ve çevremize karşı açık bir algı, anlayış ve kabulle yaklaşabilme halidir. Felsefe, psikoloji ve nörobilim alanlarından beslenen mindfulness hayatınızın bütün alanlarında işinize yarayacak esnek bir bakış açısı ve sinir sistemi geliştirmeyi öğreten bir yaşam becerisidir.

  Mindfulness Temelli Stres Azaltma Kursu (MBSR) nedir?

  Mindfulness Temelli Stres Azaltma Kursu (Mindfulness Based Stress Reduction – MBSR) 1979 yılında bir tıp doktoru ve bilim adamı olan Prof. Dr. Jon Kabat-Zinn tarafından Massachusetts Üniversitesi (University of Massachusetts – UMass) Tıp Fakültesi bünyesinde geliştirilmiş bir grup programıdır.

  Mindfulness temelli programların ilki olan MBSR programında Kabat-Zinn bedensel ve zihinsel faydaları olduğu nesillerdir bilinen meditasyonun herkes tarafından öğrenilip uygulanabilecek basitlikte olmasını hedeflemiştir.  Meditasyonu mistik, ulaşılmaz, sadece bazı insanların yapabildiği bir pratik olmaktan çıkaran bu program  kronik ağrı, stres, kaygı, yas, öfke, üzüntü gibi gündelik hayatta uğraştığımız sıkıntılarla başa çıkabilmek için gerekli bakış açısı ve pratikleri kazandırır.

  MBSR programı 40 yıllık, üzerine çok sayıda klinik araştırma yapılmış, faydaları bağımsız çalışmalarla da ortaya konmuş, kanıta dayalı, bugüne kadar tüm dünyada on binlerce insanın katıldığı bir programdır. Özellikle ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya başta olmak üzere pek çok ülkede olumlu yaşam becerileri edinme ve koruyucu ruh sağlığı uygulaması olarak sağlık, okul, iş dünyası gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

  Kurs neden 8 hafta?

  MBSR bir beceri kazandırma kursudur ve herhangi bir beceriyi kazanabilmek için belirli bir süre boyunca çalışmak ve tekrar etmek gerekir. Bu nedenle MBSR programı her hafta yeni bir konunun işlenip egzersizlerin yapıldığı, deneyimsel öğrenme şeklinde ilerleyen 8 haftalık bir süreçtir. Mindfulness becerisini kazanmayı yeni bir dil öğrenmek gibi düşünebilirsiniz. Tıpkı yeni bir dil öğrenir gibi bu yeni beceriyi öğrenmek için zamana ihtiyaç vardır.

  Bütün seanslara katılmak şart mı?

  Her hafta yeni bir konu işlenip egzersizler yapıldığından tüm seanslara katılmak sizin için yararlı olacaktır. Ancak herhangi bir derse katılamama durumunda katılımcı kitapçığından konuyu takip edip egzersizlerinizi yine de yapabilirsiniz. Eğitmenle görüşüp kaçırdığınız dersin ana noktaları özetlemesini ve öğrenmenize yardımcı olmasını her zaman isteyebilirsiniz.

  Sertifika alabilmek için en az 6 seansa katılmak gerekir.

  Mindfulness meditasyon mu?

  Mindfulness belirli bir tutumla farkında olma halidir. Meditasyon mindful olma halini geliştirmek için kullandığımız temel araçtır. Ancak mindfulness eğitimlerinde meditasyon dışında çalışmalar, konu anlatımı ve grup paylaşımı da yapılır.

  Meditasyon spor gibi geniş bir kavramdır ve pek çok çeşidi vardır. Bu kursta farkındalık ve iç görü meditasyonu tekniklerini çalışıyoruz. Bu meditasyon çeşidi herkes tarafından öğrenilip yapılabilen, özel bir oturuş şekli ya da inanç gerektirmeyen, spiritüel olmayan, faydaları kanıta dayalı bir şekilde kanıtlanmış bir zihin egzersizidir.

  Mindfulness yoga mı?

  Mindfulness belirli bir tutumla farkında olma halidir. Yoga, Tai Chi, Qiogong gibi farkındalıkla yapılan beden çalışmaları mindful olma halini geliştiren çalışmalardır ve mindfulness eğitiminin bir parçası olarak kullanılırlar.

  Mindfulness ve psikolojinin ilgisi ne?

  Mindfulness zihnin halleri ve tutumlarla ilgilidir ve psikoloji de bu halleri ve tutumları araştırır, inceler ve müdahalelerde bulunur.

  Mindfulness temelli psikolojik müdahaleler çeşitlidir.  Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT), Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) ve Diyalektik Terapi mindfulness yaklaşımını temel alan psikolojik müdahale yöntemlerinden bazılarıdır.  Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) programı bir terapi yöntemi değildir ancak beceri kazandırmaya yönelik bir psikoeğitim programı ve koruyucu ruh sağlığı uygulamasıdır.

  Meditasyon yapmak şart mı?

  Evet. Mindfulness eğitiminden elde edeceğiniz fayda ancak meditasyon ve diğer meditatif çalışmaları yaparsanız gerçekleşir.  Bunu şuna benzetebiliriz:  Spor hakkında konuşabiliriz ama hakkında konuşarak spor yapmış olmayız. Meditasyon aynı spor örneğinde olduğu gibi zihni ve sinir sistemini belirli bir şekilde çalıştırmak ile ilgilidir ve fayda sağlamak için bizzat yapmak gerekir.

  Pek çoğumuz meditasyon yapmak konusunda çeşitli ön yargılara sahip olabiliriz. Meditasyonu mistik ya da spiritüel bulabiliriz, meditasyon deyince aklımıza belki de belirli bir şekilde oturan, davranan, hayattan elini ayağını çekmiş, inzivaya çekilmiş biri gelebilir ve bunun bize göre olmadığını düşünebiliriz.  Jon Kabat-Zinn kendisi bir inzivadayken bu faydalı pratiğinin şehir hayatının stresi içindeki insanın ayağına götürülmesi gerektiğini düşünmüş ve MBSR programını “hayattan uzaklaşmadan farkındalıkla ve huzurla yaşamak mümkün” inancı ile şehirli insan için tasarlamıştır. Her ne iş yapıyorsanız, nasıl bir hayat tarzınız olursa olsun mindfulness pratiklerini yapabilirsiniz.

  Eğitimlerimizde belirli bir tür meditasyon olan farkındalık meditasyonunu basit ve anlaşılır bir şekilde öğrenip günlük hayatın bir parçası haline getirmeyi, bu yolla sinir sistemini sakinleştirmeyi, olumsuz düşünce döngülerini azaltmayı, olaylarla başa çıkabilecek esnek bir bakış açısı kazanmayı hedefleriz.

  Meditasyonun rahatlatıcı olduğunu duydum, bu kurs beni rahatlatacak mı?

  Meditasyon pek çok insan için rahatlatıcı bir deneyimdir çünkü çoğu zaman zihinlerimiz o kadar yoğun ve yorgundur ki meditasyon yapmak için mola vermek, günlük hayat koşuşturması dışında farklı bir şeye odaklanmak bile rahatlatıcı gelir. Farkındalık meditasyonunun amacı aslında rahatlamak değildir, aksine dikkat ve odaklanma gerektirir çünkü zihni dikkat ederek dönüştürmeyi amaçlar. Ancak yine de zihni bu şekilde yöneltmek çoğu zaman rahatlatıcı ve dinlendirici gelir. Çoğu insan derslerden rahatlamış, daha sakin ve dingin bir şekilde ayrılırlar.

  Kimler katılabilir?

  MBSR programı kendi zihnini, duygu ve düşüncelerini, davranış kalıplarını anlamak isteyen herkes için uygun bir eğitimdir. Ancak eğer tanı almış herhangi bir fizyolojik ya da psikolojik rahatsızlığınız varsa, halihazırda bir tedavi veya terapi sürecindeyseniz, kullandığınız ilaçlar varsa bu durumu ön görüşme sırasında eğitmen ile paylaşmanız gerekmektedir. Bu program tedavi ve terapi sürecine olan kişiler için dahi uygun ve güvenli bir programdır ama sizin özel durumunuzu eğitmenle beraber değerlendirmeniz, gerekirse doktor veya terapistinize de bilgi vermeniz bedensel ve ruhsal sağlığınız için önemlidir.

  Mindfulness bana uygun olur mu?

  Mindfulness stres, kaygı, öfke gibi gibi zor durumlarla başa çıkmak için etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış bir yöntemdir.  Mindfulness pratiği yapan insanlar yaşam kalitelerinde artış olduğunu, daha huzurlu ve mutlu olduklarını söylemişlerdir.  Ancak herkes aynı değildir ve her yöntem her insana uygun olmayabilir.  Ayrıca hayattaki zorluklarla başa çıkma becerisi geliştirmek için pek çok farklı yol olabilir ve siz de kendinize uygun olan yolu deneyerek bulabilirsiniz. Mindfulnessın size uygun olup olmadığını eğitmenle bir ön görüşme yaparak değerlendirebilirsiniz.

  Meditasyon yapmayı bilmiyorum yine de kursa katılabilir miyim?

  Evet daha önce bu konuyla ilgili hiçbir deneyiminiz yoksa bile bu program sizin için uygundur. Öğrenmeye açık olmak ve isteklilik yeterlidir.

  Yoga ve meditasyon zaten yapıyorum, bu kurs benim için uygun mu?

  Uzun süredir meditasyon ve yoga ya da benzer çalışma yapıyor olsanız dahi bu kurstaki meditasyon dışındaki egzersizler, konu aktarımları ve grup paylaşımından faydalanabilirsiniz. Mindfulness eğitimlerindeki dönüştürücü etki konunun kendisinden olduğu kadar grup içinde yapılan paylaşımlardan da gelir.  Ayrıca pek çoğumuz meditasyonun faydalı olduğunu bilsek bile düzenli bir şekilde yapacak motivasyonu ve sürekliliği sağlayamayız.  Grup içinde olmak pratiğinizin düzenli olması ve derinleşmesi için faydalı olabilir.

  Mindfulness hangi durumlarda yardımcı olur?

  Mindfulness kendi zihnini, duygusal ve düşünsel dünyanı tanımak, kendine ve diğer insanlara dair iç görü kazanmak için oldukça etkili bir araçtır. Bunun dışında stresli ve zorlayıcı durumlarla başa çıkma becerileri edinmek, olumsuz ve tekrarlayan düşünceleri azaltmakta etkilidir. Kaygı bozukluğu ve depresyon tedavisinde bütünleyici tedavi olarak faydalıdır.

  Herkes farklıdır ve mindfulness eğitiminden herkes kendi ihtiyacı ve önceliğine göre farklı kazanımlar elde edebilir ancak aşağıdaki liste genel olarak katılımcıların fayda gördükleri konulardır:

   • Dikkat ve odaklanma becerilerinde artış
   • Kendi zihnine, duygu ve düşünce dünyana dair iç görü
   • Problem çözme ve karar verme becerisi
   • Beden farkındalığı ve bedenle olan ilişkinin değişmesi, olumlu beden algısı
   • Duygusal yemek yeme ataklarında iyileşme
   • Kronik ağrı, uykusuzluk gibi şikayetlerde azalma
   • Yeni olumlu alışkanlıklar edinebilmede istikrar
   • Çevremizdeki insanları ve olayları daha iyi algılayabilme
   • Duygusal zeka becerileri
   • Kendine ve başkalarına karşı duyarlılık, şefkat, yardımseverlik
   • Stresli durumlarla başa çıkma becerisi
   • Tekrarlayan negatif düşüncelerde azalma
   • Kaygılı durumlarla başa çıkabilme
   • Genel olarak yaşam tatmininde ve memnuniyette artış
   • Yas, kayıp, hastalık gibi zorlayıcı tecrübelerle olumlu başa çıkabilme
   • Kriz durumlarından sonra hızlıca toparlanabilme

  Mindfulness çalışmasının uygun olmadığı durumlar var mıdır?

  Mindfulness temelli eğitimler ve terapiler pek çok farklı durum için o duruma özel eğitim almış eğitmen ve ruh sağlığı uzmanı tarafından uygulanabilir ancak lütfen aşağıdaki bilgilere bakarak kendi özel durumunuzu değerlendirin. Aşağıdaki durumlardan biri size uyuyorsa ancak yine de eğitime katılmak istiyorsanız eğitmene durumunuzu anlatmanız çok önemlidir. Eğitmen durumunuzu daha iyi anladıktan sonra size katılımınız konusunda tavsiye verebilir.

  → Bu durumlardan biri sizi tanımlıyorsa kendi özel durumunuz hakkında eğitmeni ve kendi ruh sağlığı uzmanınızı veya doktorunuzu bilgilendirerek ve hem eğitmen hem de ruh sağlığı uzmanınızın uygun görmesi durumunda katılabilirsiniz:

   • Aktif alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı ya da tedavi süreci
   • Akut depresyon ya da terapi süreci
   • İntihara eğilim
   • Ciddi sosyal kaygı
   • Post travmatik stres bozukluğu
   • Yakın zamanda yaşanmış hayat krizi (ölüm, boşanma, ayrılık, hastalık teşhisi, kaza)

  → Bu durumlardan biri sizi tanımlıyorsa MBSR programına katılmanız uygun değildir ve mindfulness çalışması durumunuzu daha kötü yapabilir:

   • Şizofreni
   • Psikoz
   • Disosiyatif bozukluk

  Mindfulnessın bilimsel temelleri nelerdir?

  Mindfulness üzerine pek çok klinik ve bilimsel çalışma yapılmış, bilim insanları tarafından incelenmeye devam eden bir kavramdır. Bu konu ile ilgili her yıl daha fazla bilimsel veriye ulaşabiliyoruz.

  Uzmanlar mindfulnessın çalışma prensiplerini incelediklerinde mindfulness iki türlü etki ettiğini ortaya koymuşlardır. Öncelikle mindfulness kendi zihnimizi daha iyi tanımamızı sağlayarak fonksiyonel bir değişim sunar. Bu anlamda mindfulness kişinin inançları, tutumları, düşünceleri ve duygularını mercek altına alarak farkındalık yaratır ve bu farkındalık sayesinde kişinin yeni seçimler yapma yolu ile davranış değişikliği yaratmasını hedefler. Bu yönü ile mindfulness eğitimi diğer konuşma terapileri ve psiko-eğitimler gibi beynin frontal lobunu hedefleyerek buradaki süreçler sonucu farkındalık ve öğrenme süreci sonucunda çalışır.

  Mindfulnessın bilimsel olarak da kanıtlanmış bir diğer özelliği de düzenli bir mindfulness pratiği ile beynin sadece frontal lobda fonksiyonel süreçler olarak değil, ama daha derinden ve yapısal olarak da değişmesidir. Nörogörüntüleme çalışmaları, 8 haftalık meditasyondan sonra katılımcıların beyinlerinde duygusal düzenleme, planlama ve problem çözme gibi becerileri ile ilgili gri madde yoğunluğunun arttığını, stres, korku ve kaygıyı hissettmemizden sorumlu olan amigdalanın ise küçüldüğünü göstermektedir. Bu konuyla ilgili en güncel çalışmalar için Harvard Üniversitesi’nden Sara Lazar’ın çalışmalarına bakabilirsiniz.

  Her iki durumda da kilit kavram beynin nöroplastisite özelliğidir. Nöroplastisite beynin yaşadığımız deneyimlerle değişebilmesi özelliğidir. Eskiden uzmanlar beynin sadece çocukluk döneminde değişebilir olduğunu düşünürlerdi. Ancak artık biliyoruz ki her yaş ve dönemde nörobilimsel süreçlerin işlemesi ile beynin değişebilmesi, dolayısı ile duygu ve düşünce dünyamızın ve davranışlarımızın da değişmesi mümkün.

  Mindfulness ayrıca sürekli uyaranlara maruz kalan ve yüklenen sinir sistemimizi de sakinleştiren, yatıştıran uygulamalar içerir.  Stres, korku ve kaygı aslında gerekli, doğal ve kaçınılmaz süreçlerdir ancak çoğu zaman biz bunlarla başa çıkma becerilerini bilmediğimiz için yıpranırız.  Mindfulness bedensel farkındalığı arttırarak sinir sistemini de sakinleştirir.

  Mindfulness spiritüel bir deneyim midir?

  Mindfulness spiritüel bir deneyim değildir.  Kanıta dayalı, üzerinde klinik ve bilimsel çalışmalar yapılan bir pratiktir.

  Farkındalık, kabul, anlayış, şefkat gibi kavramları pek çok dini ve felsefi yaklaşımda görürüz.  Aynı şekilde meditasyon ya da tefekkür geleneği de pek çok din ve öğretide vardır.   Ama bunlar herhangi bir inanca ya da spiritüel öğretiye mahsus değil insanlık deneyimi ile ilgili kavramlardır. MBSR eğitiminde herhangi bir dini öğreti ya da spiritüel yaklaşımdan değil psikoloji ve nörobilimden faydalanırız.

  Eğitim programı nasıl işliyor?

  Eğitim grubu toplam 9 kez bir araya gelir. 8 hafta boyunca haftada bir gün 2.5 saatlik süreler halinde buluşulur. 6. haftada 5 saatlik Sessizlik Günü pratiği yapılır. Eğitim gün ve saatleri için lütfen Eğitim Tarihleri bölümüne bakın.

  Grup programı nasıl işler?

  MBSR 6 – 14 kişilik katılımcı grubu ile bir eğitmen eşliğinde yapılır. Seanslarda konu aktarımı, egzersizler ve grup paylaşımı yapılır. Öğrenim süreci katılımcıların hem kendi deneyimlerinden hem de diğer katılımcıların deneyimlerinden faydalanmaları sayesinde olur.  Mindfulness eğitimi bir kapalı grup eğitimidir ve grubun dinamikleri öğrenme sürecinde etkilidir.  Onun için  gruptaki herkese alan açabilmek için küçük bir grupla eğitim yapıyoruz.  Grup başladıktan sonra grubun dinamikleri gereği yeni katılım kabul edemiyoruz.

  Eğitimin detaylı içeriği nedir?

  MBSR programı belirli bir programa göre ilerler ve her hafta için üzerinde konuşulacak konular ve yapılacak egzersizler tanımlanmıştır. Her derste teorik konu aktarımı, grup paylaşımları ve zihinsel ve bedensel egzersizler yapılır. Derslerin sonunda evde kendi başınıza yapmak üzere ev ödevleri ve ses kayıtları verilir. Her ders işlenen konular aşağıdaki gibidir:

  1. Seans: Mindfulnessa giriş, otopilottan çıkmak
  2. Seans: Kendimizi ve dünyayı algılama şeklimiz
  3. Seans: Beden – zihin bütünlüğü, nörofizyolojimizi anlamak, farkındalıkla hareket
  4. Seans: Strese verdiğimiz tepkileri anlamak
  5. Seans: Stresle başa çıkma
  6. Seans: İlişkilerde farkındalık
  7. Seans: Şefkati geliştirmek
  8. Seans: Mindfulness yaklaşımını hayata taşımak

  Sertifika veriyor musunuz?

  Evet 8 hafta sonunda en az 6 hafta eğitime devam etmiş katılımcılara sertifika verilir. Bu sertifika eğitmenlik sertifikası değildir ve mindfulness eğitimi verme hakkını vermez. Ancak daha sonra eğitmen olmak isterseniz almanız gereken MBSR eğitimi ön koşulunu sağlar.

  Eğitim ücretine neler dahil?

   • 9 kez grup buluşması
   • Katılımcı Kitapçığı
   • Evde kendi başınıza çalışmalarınızı yapabilmeniz için ses kayıtları

  Ücret ne kadar?

  8 haftalık kursun ücreti 2,400 TL + KDV dir.  Ödeme için info@mindfulnesshareketi.com adresinden ya da 0549 811 77 30 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

  Ayrıca her eğitim grubunda bir kişiye %75 oranında eğitim bursu veriyoruz.  Şu anda çalışmıyorsanız ya da öğrenciyseniz lütfen bize yazın.

  Katılımcılar ne dedi?

  Eğitime başlarken stres yönetimine katkısı olmasını bekliyordum. Ancak çok daha ötesinden kendimi, hayatımı ve çevremle ilişkilerimi anlamam için yeni kapılar açtı. Çemberdeki uyum ve etkileşim ise benzersizdi. Adeta “grup terapisi” oldu benim için.

  Can

  Kendime olan yolculuğumda çok önemli bir basamaktı burası. Kendimi, zihnimi, duygularımı, düşünme şeklimin karakterimi nasıl şekillendirdiğini öğrendim. Bunları farkettikçe kendime olan güvenim arttı. Hayata ve insanlara olan güvenim arttı. Hayata es vermek, kendime küçük molalar oluşturmak yaşantıma müthiş bir huzur kattı.

  Cansu

  Meditasyon falan bu işler bana göre değil diyenlerdendim. Kurslar bana grup terapi gibi geldi, bir nefes alıp kendime dışarıdan şööyle bir baktım ve öz şefkatimi artırmam gerektiğini fark ettim.

  Başak

  Bu kursta kendimi, insanları ve içinde bulunduğum durumları daha iyi değerlendirebilmek, algılayabilmek ve yorumlamak için bazı içsel araçlar kazandım.

  Murat

  Bu kurs ile kendime bir alan açmayı, kendimi kabul etmeyi, tüm deneyimlerimi olumlu ve olumsuz olarak yargılamadan kabul etmeyi, özşefkati deneyimledim. Kendimi eleştirmek ve sonra eleştirdiğim için eleştirmek çok sık yaptığım birşeydi, bu döngüyü farketmek ve kırabilmek çok iyi geldi. İyi ki bu eğitime katılarak kendime böyle bir iyilik yaptım.

  Katılımcı

  Her şeyin çok hızlı aktığı, multitaskingin çok büyük bir başarıymış gibi algıladığım bir dünyada içim oldukça bulanıklaşmıştı. Zihnim ya geçmişte ya gelecekteydi. Bu eğitim bana başka bir yol olduğunu gösterdi. Üstelik bu yol çok huzurlu ve kendime güvenmemi sağlayan bir yolmuş. Harika bir eğitim, harika bir eğitmen.

  Yekta

  Bu kurs bedenimi dinlemeyi, duygularımı fark etmemi sağladı. Gerçekten anda kalmak ne demek bunu öğrendim. Anı yaşamak demek bütün sorunlarını, sorumluluklarını bırakıp Polyannacılık oynamak değilmiş bunu öğrendim. Şefkat sadece başkalarına gösterilen bir şey değilmiş. İnsan önce kendine şefkatli olmalıymış. Dahası kendime şefkatli olabiliyormuşum, kendimi olduğum gibi kusurlarımla kabul etmeyi ve sevmeyi öğrendim. Meditasyon bir şey düşünmemek, daha doğrusu düşünceleri bastırmak değil onlara izin verip izlemekmiş.

  Serap

  Gerçekten hem bilimsel gerçeklerle hem de birebir öznel deneyimlerle elde ettiğim kazanımlar çok değerliydi. Görsellerin kullanılması, yapılan ayrıntılı alıntılar, haftalık notlar (özellikle şiirler) derinlemesine düşünme ve içselleştirme sürecim için çok güçlü bir temel oluşturduğunu düşünüyorum. Eğitmenin ses tonundan, bireyleri dinleyişi, sorduğu sorular o kadar yargısız ve açıktı ki... Kendimi çok rahat hissettim ve eğitmenin yöntem ve tutumları özellikle eğitim sürecinde bakış açımı olumlu etkilediğini düşünüyorum.

  Begüm

  Çok memnun kaldım. Mutlaka devam etmek istiyorum. Kıvılcım konuya çok hakimdi. Bize, kendimize özşefkat göstermemiz için çok alan açtı.

  Selin

  Bir benzetme ile anlatmak gerekirse darmadağın bir odada aradığını bulamayan bir çocuğa, durup nefes almasını söyleyen, odayı nasıl toplayacağını ve odanın nasıl toplu kalacağını öğreten bir eğitim : )

  Taner

  Bana çok iyi geldi, çember sayesinde farkında olmadığım birçok güzelliği farkettim. Kıvılcım da çok dengeli, bilgiye çok açık, hem öğretmen hem öğrenci ruhu olan çok ama çok başarılı bir eğitmen.

  Figen

  Farkındalığımı arttırdı, nefes çalışması, beden taraması, dağ meditasyonu ve eğitmenin konuşmaları beni olumlu yönde etkiledi. Odaklanma konusunda kendimde büyük bir aşama hissettim.

  Serra

  İnsanlarla özel hisler, deneyimler paylaşmak çok güzeldi. Kendimde gördüğüm eksikliklerin aslında ne kadar doğal ve bir o kadar da anlamsız olduğunu gördüm. Ana odaklanarak daha sakin ve huzurlu hissediyorum.

  Başak

  Hem kendimi hem çevremi daha iyi tanımama, fark etmeme yardımcı oldu. Kendime böyle bir zaman ayırdığım için teşekkür ediyorum. Meditasyonlar ve konuşmalar çok faydalıydı ama en önemlisi pratik yapmanın ve tekrarın mindful olma halini geliştirip kalıcı etkilerini yaşamak ve hayata da uygulayabilmeyi öğrenmek faydalı oldu.

  Selva